A képviselő-testület novemberi ülésén napirendre került témák közül van még egy, amelyre mindenképpen szeretnék visszatérni. Ez pedig a választókerületi keret harmadik negyedévi felhasználása. Teszem ezt annak ellenére, hogy a napirend hozzászólást nem generált, vita nélkül fogadták el a képviselők, igaz, hogy négy ellenzéki nemmel voksolt.
Minden helyileg megválasztott képviselőnek az éves költségvetés pénzügyi keretet biztosít arra, hogy annak a körzetnek a támogatására fordítsa, amelynek lakossága megválasztotta. Tekintve, hogy minden választókerületben a Fidesz-KDNP győzött, ilyen pénzzel csak ők rendelkeznek, az ellenzékieknek, akik mind listán jutottak be, ez a forrás nem létezik. Ebből a keretből kisebb fejlesztésekre, karbantartásokra, civil szervezetek támogatására futja, és többek között még a helyi sajtó támogatására is.
Ami számunkra érdekes, az a sajtó támogatása, ami az indoklások szerint az adott képviselő közérdekű tájékoztatását hivatott ellátni, a választókerület eseményeit, fejlesztéseit, a képviselői munkát hivatott bemutatni. Erre a célra a képviselők 7 millió forintot szántak a rendelkezésükre álló keretből, a mi adófizetői pénzünkből – az önkormányzati választást megelőző három hónapban.
Egyértelmű, hogy ez a kiadás a választási kampány része. Minden ellenjelölttel szemben ez a forrás ingyen reklámot biztosított a Fidesz-KDNP jelöltjei számára, előnyhöz juttatta őket a többi riválissal szemben, akiknek mindenért fizetniük kellett, az egyszerű, fotót közlő szórólaptól kezdve a programismertetést tartalmazó anyagig, az elkészítéstől kezdve a kézbesítéssel bezárólag. Ugyanakkor a Fidesz-KDNP jelöltjeinek kampányát jelentős részben közpénzből finanszírozták.
Ha megnézzük, mely orgánumok voltak a haszonélvezők, kettővel találkozunk, meg egy féllel. A három hónap alatt 3,3 millió forint jutott a Rákosmente TV-nek (tizenegy képviselőtől egyenként 300 ezer forint), amely egyrészt a televíziós műsoradásban, másrészt a Rákosmenti Hírek című ingyenes terjesztésű újságban készített ingyenreklámot a távozó képviselőknek, akik közül tizenketten újból indultak. Valamivel több, mint 3 millió forinthoz jutott a Leander Bt. (tíz képviselőtől egyenként 304,8 ezer forint), amely a Tizenhetedik című lapot adja ki, s az a bizonyos fél, a Kerti Levél, amely az egyik rákoskerti képviselőtől jutott közel 600 ezer forinthoz.
A kérdés jogos, miért nem a Hírhozóban jelennek meg ezek az írások? Mivel mindenki tudja, hogy ez az önkormányzat lapja, sokkal hitelesebbnek tűnik, ha egy magánkézben lévő sajtóorgánum közli ezeket a népszerűsítő cikkeket. Az olvasók hajlamosak legyinteni rá, hogy előbbi a hatalom lapja, tehát abban nem teljesen objektív a tájékoztatás, akár tetszik, akár nem, a kiadó kénytelen figyelembe venni a tulajdonos véleményét.
De a tévé és lapja, valamint a Tizenhetedik magánkézben van, őket nem tudja irányítani közvetlenül a hatalom, látszatra függetlennek tekinthetők. S erről gondoskodnak is: a képviselői munkát bemutató írásokról az átlagolvasó nem is sejti, hogy mivel fizettek érte, enyhén szólva kozmetikázottak, manipuláltak. Ráadásul nem egy esetben azok írják, vagy íratják, akikről szól: „önmagamat népszerűsítem a választók pénzéből, hogy újra megválasszanak”. Más lenne a helyzet, ha az adott írásból az olvasó számára is egyértelműen kiderülne, hogy ezért a cikkért fizetett a párt, vagy a személy, akiről szól. A sajtóetika szerint, ha valamiért fizetnek, az újságban azt jelezni kellene.
Évtizedes gond ez nálunk. A demokratikus országokban a hatalom nem ad ki önmagáról újságot, a sajtó magánkézben van, ennél fogva sokkal színvonalasabb, kritikusabb hangot üt meg, oknyomozó cikkeket készít. Igazi kontrollja a választott testületek munkájának. Újságot a nem demokratikus országokban is adnak ki, így volt ez nálunk is a rendszerváltozás előtt. Létezett és még ma is emlegetik az idősebbek a Rákosmente újságot (Rákosmenti Hírek), amelyet a tanács vébé és a párt irányításával adtak ki és készítettek. Ez tekinthető a Hírhozó elődjének. De most legalább elviekben lenne lehetőségük a magánlapoknak, tévéknek is, csak hát ezek zömükben jó pénzért teljesítik azt, amit azok kívánnak, akik fizetnek nekik. Ebben az esetben a hatalom.
Visszatérve a testületi ülésre. Naná, hogy a Fidesz-KDNP képviselői megszavazták ezt az előterjesztést. Az ellenzékiek közül négyen: Fachet Gergő (Itthon Rákosmentén Egyesület), Hernádi Gyula (Demokratikus Koalíció), Lukoczki Károly (MSZP) és Nótin Tamás (Jobbik) nemet mondtak rá. Két ellenzéki pedig, Katona Ádám (Együtt-PM) és Pap László (LMP), mint új képviselők, úgy néz ki, hogy még nem értik, miről van szó, mert igennel szavaztak az előterjesztésre és ezzel áldásukat adták arra, hogy a Fidesz-KDNP képviselői közpénzből népszerűsítsék magukat választóik előtt.