Öt polgármesterjelölt és hetven képviselőjelölt közül választhat Budapest XVII. kerületében polgármestert és húsz önkormányzati képviselőt a kerület lakossága. Egy polgármesterjelölttel és három képviselőjelölttel többen vannak, mint négy évvel ezelőtt voltak.
Ennyire „rendszerezett” a felállás még nem volt, öt jelentős politikai csoportosulás mindegyike egy-egy polgármesterjelölttel és mögötte álló 14-14 fős helyi jelöltségre pályázó csapattal száll a ringbe. Sem kisebb pártok nem jelentkeztek néhány jelölttel és a rendszerváltozás óta először független jelölt sem méretteti meg magát.
A polgármesterjelöltek között hárman ugyanazok, akik négy évvel ezelőtt is megmérkőztek, az akkor megválasztott Riz Levente (Fidesz-KDNP), valamint két önkormányzati képviselő: Fachet Gergő (Itthon Rákosmentén Egyesület) és Nótin Tamás (Jobbik). Nem ismeretlen azonban a baloldali összefogás jelöltje, a Demokratikus Koalícióhoz tartozó Gy. Németh Erzsébet sem, aki ugyan még nem dolgozott a kerületben, de volt parlamenti képviselő és a Fővárosi Közgyűlés tagja, sőt egyszer főpolgármester-jelöltként is szerepelt. Új szereplő viszont a kerület politikai színterén az LMP színeiben induló Pap László.
A Fidesz-KDNP, amely toronymagasan nyerte négy évvel ezelőtt a választásokat, lényegében nem változtat eddigi felállásán. Mindössze Várbiró Anitát váltja a kettes körzetben Sarkadi-Nagy Adrien, az Újlak utcai iskola igazgatója, és kényszerből, miután országgyűlési képviselővé választották Dunai Mónikát, a 11-es körzetben indul új aspiráns Füzesi Péter személyében. A listán a harmadik hely jutott Csorba Bélának, akinek akkor van esélye, ha a tizennégy választókörzet valamelyikében veszítene a pártszövetség.
A baloldalon az MSZP helyébe a DK-MSZP-Együtt-PM pártszövetség csapata lép. A 14 képviselőjelölti hely közül hat-hat a DK-nak és az MSZP-nek jut, kettőt ad az Együtt-PM. Az MSZP hat indulója közül öt régi motoros, közöttük van Lukoczki Károly, aki a tavaszi országgyűlési választáson képviselte a baloldalt, de indul Hrutka Zsolt a négy évvel ezelőtti MSZP-s polgármesterjelölt is. A szövetséget alkotó többi párt valamennyi képviselője először indul a választásokon. A kompenzációs lista első helyét a DK, a másodikat az MSZP, a harmadikat az Együtt-PM adja.
Az Itthon Rákosmentén zömmel a négy évvel ezelőtti emberekkel próbálkozik: tízen a régi csapatból indulnak, négy az új arc.
A Jobbikra viszont éppen az ellenkezője jellemző: hárman találhatók meg a régi jelölti csapatból, a többiek valamennyien újak.
Új szereplő a helyi politikai életben az LMP. Nemcsak a polgármesterjelöltje ismeretlen a politika iránt érdeklődő helyiek számára, de jelöltjei is mind először próbálkoznak meg azzal, hogy szerepet kapjanak a kerület irányításában.
A kampány elvileg már zajlik, de gyakorlatilag egyelőre elég lagymatag. Programot senki nem hirdetett, a leginkább eddig a Jobbik fejtette ki, mit képzel Rákosmente következő öt évére, de a baloldali összefogásról, az Itthon Rákosmentéről és az LMP-ről nemigen jutott információhoz a lakosság. Többnyire még azt sem tudják, ki indul jelöltként a választókörzetükben.
Ami a kilátásokat illeti, az idén eddig tartott két választás eredményei alapján meglepetésszámba menne, ha a 14 választókörzet bármelyikében is sikerülne legyőznie a Fidesz-KDNP jelöltjét. (Egyébként négy évvel ezelőtt is valamennyi helyet megszerezték.) A másik négy politikai csoportosulás azért verseng, hogy a hat listás helyből csípjen le egyet-kettőt. Négy évvel ezelőtt három hely jutott az MSZP-nek, kettő az Itthon Rákosmentén Egyesületnek és egy a Jobbiknak.
Végezetül egy kis száraz felsorolás az induló képviselőjelöltekről. Utóbbiak minden körzetben a következő sorrendben szerepelnek: elsőként a Fidesz-KDNP jelöltje, majd a baloldali összefogásé, az Itthon Rákosmentén Egyesületé, a Jobbiké, és végül az LMP-é.
1. vk. (Rákoskeresztúr): Koszorúsné Tóth Katalin, Rádai András, Kántorné Tóth Csilla, Knyazoviczki Gábor, Simon Zoltán;
2. vk. (Rákoskeresztúr): Sarkadi-Nagy Adrien, Nagy Dániel, Bakos Péter, Kasza Lajos, Juhász Szabolcs;
3. vk. (Rákoskeresztúr): Petrőczy Dániel, Hrutka Zsolt, Peresa Magdolna, Nótin Tamás, Földes György;
4. vk. (Rákoskeresztúr): Fenke Ferenc, Ruthner György, Kovács István, Csikós Tamás, Kisari Szabolcs;
5. vk. (Rákoshegy): Szabó Tiborné, Tancsáné Fuchs Ágnes, Somogyi Zsolt, Marton László, Karai Ambrus;
6. vk. (Rákoshegy): Bényi Zsolt, Kroutil Gyula, Lendvay László, Imre Dávid, Korsós Balázs;
7. vk. (Rákoskeresztúr): Nagy Anikó, Morauszky András, Eilmess Zsoltné, Gömöri József, Hollósi János;
8. vk. (Rákoskert): Fohsz Tivadar, Paulik József, Janikné Megyery Rita, Nyiri Zoárd, Bartha Attila;
9. vk. (Rákoskert): Hatvani Zoltán, Horváthné Biró Mária; Nagy Zoltán, Balog Tamás, Nagy Marcell;
10. vk. (Rákoscsaba): Virág Mihály, Lukoczki Károly, Fachet Gergő, Csikósné Benke Anna, Pap László;
11. vk. (Rákoscsaba): Füzesi Péter, Katona Ádám, Bujtás Zsuzsanna, Gebhardt Mária, Nagyné Simonváros Gabriella;
12. vk. (Rákoscsaba-Újtelep): Horváth Tamás, Kismarjainé Szekeres Judit, Miskolczi Judit, Fehér Márta, Háromszéki Markó Péter;
13. vk. (Rákoscsaba-Újtelep): Piláth Károly, Terbócs László, Hamar László, Leskó György, Varga Ágnes;
14. vk. (Rákosliget): Rózsahegyi Péter, Furján Károlyné, Kovács Gergely, Fodor Klára, Kovács Sándorné.
Kiegészítésül még annyit a baloldali összefogásról: a DK adja az 1. 2. 5. 6. 9. és 13., az MSZP a 3. 4. 7. 8. 10. és 12., az Együtt-PM a 9. és 14. számú választókörzet jelöltjét.